Django ο Τιμωρός – Django Unchained

Aμερικανική ταινία,Έτος κυκλοφορίας 2012-13 σκηνοθεσία Κουέντιν Ταραντίνο με τους: Τζέιμι Φοξ, Κρίστοφ Βαλτς, Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Κέρι Ουάσινγκτον, Σάμιουελ Λ.Τζάκσον

Δυο χρόνια πριν από τον αμερικάνικο εμφύλιο στον αμερικάνικο Νότο του 1858, όπου η δουλεία ανθεί ένα κυνηγός κεφαλών γερμανικής καταγωγής, ονόματι Dr. King Schultz, ελευθερώνει ένα σκλάβο, τον Django, και μαζί συνεργάζονται στο να σκοτώνουν επικηρυγμένους. Ο υπέρτατος στόχος όμως, και των δύassets_LARGE_t_420_54154314ο είναι να ελευθερώσουν τη γυναίκα του Django, η οποία εκδουλεύεται σε μία τεράστια φυτεία της οποίας ο ιδιοκτήτης είναι ο παρανοϊκός Calvin J. Candie. Όλα εξελίσσονται ομαλά μέχρι να φτάσουν στο σπίτι του Candie, όπου το σχέδιό τους αρχίζει και στραβώνει.

Από το «Inglourious Basterds» κι έπειτα , ο Tarantino φαίνεται να ξεκινά ένα νέο κύκλο στην καριέρα του, όπου οι ιστορίες του εντάσσονται σε ένα ιστορικό πλαίσιο. Στους «Άδοξους Μπάσταρδους», οι ήρωες αντιμάχονται τους ναζί στην κατοχική Γαλλία και καταλήγουν να αλλάξουν την ιστορία, σκοτώνοντας τον Χίτλερ και την παρέα του μέσα σε έναν κινηματογράφο.

To «Django Unchained», που εξελίσσεται στον αμερικανικό Νότο του 19ου αιώνα, είναι ένας ξεκάθαρος φόρος τιμής στα spaghetti western. Αφορμή για αυτό ήταν η συμμετοχή του Tarantino στο γιαπωνέζικο western Sukiyaki Western Django.

Σκηνοθετικά ο Quentin βρίσκεται σε μεγάλα κέφια. Ταινία με την ταινία εξελίσσεται τρομερά και κινείται σε υψηλά στάνταρντ.Ο σχεδιασμός της παραγωγής είναι άψογος και για μια ακόμα φορά αποκαλύπτεται ποσό εξπέρ είναι o Tarantino στο ξεθάψιμο τραγουδιών.

Ερμηνευτικά μιλάμε για μια μονομαχία ανάμεσα στους Waltz και DiCaprio. Στήνουν δύο από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες των τελευταίων ετών, με τον δεύτερο όμως να είναι ανισόρροπος και φαύλος, παίζοντας για πρώτη φορά κόντρα ρόλο, κάτι που επιτυγχάνει ιδιαίτερα άνετα. Αυτό γίνεται περισσότερο αντιληπτό από το γεγονός πως στη σκηνή όπου τεμαχίζει ένα κρανίο και ξαφνικά ματώνει, αυτό είναι πραγματικό αίμα, καθώς τραυματίστηκε κατά λάθος, 1138856 - Django Unchainedαλλά συνέχισε να υποκρίνεται, παραδίδοντας μάλιστα μια από τις καλύτερες σκηνές της ταινίας. Ο Jamie Foxx, επανέρχεται σε μια πολύ δυνατή ερμηνεία, κάνοντας κτήμα του τον χαρακτήρα του, ενώ εξίσου εξαιρετικός είναι και ο (αγνώριστος) Samuel L. Jackson.

Με το Django Unchained, ίσως το πιο ώριμο από πλευράς περιεχομένου έργο του, ο Τarantino απέδειξε πως εξακολουθεί και βάζει τους δικούς του κανόνες, αναμειγνύοντας την σάτιρα με την σοβαρότητα, φτιάχνοντας άλλη μια τολμηρή αλλά και πολύ διασκεδαστική ταινία.

Βαθμολογία : 8.5/10

Δείτε τον Leonardo Dicaprio σε μια εξαιρετική ερμηνεία