Ο Υπέροχος Γκάτσμπι – The Great Gatsby

Aμερικανική ταινία,έτος κυκλοφορίας : 2013, σκηνοθεσία Μπαζ Λούρμαν με τους: Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Τόμπι Μαγκουάιρ, Κάρεϊ Μάλιγκαν, Τζόελ Έντγκερτον

Παραμένοντας εμμονικά πιστός στo ομώνυμο βιβλίο του Φ. Σκοτ Φιτζέραλντ, αλλά αδιαφορώντας για το πνεύμα του και παραμερίζοντας την τζαζ ατμόσφαιρα της δεκαετίας του 20, ο Μπαζ Λούρμαν φορτώνει κάθε πλάνο του με χρώματα και μουσικές, και ειδικά εφέ.

Το «Great Gatsby» του F. Scott Fitzgerald αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για τέσσερις ταινίες, μια όπερα, τρία θεατρικά έργα, επηρέασε παρά πολλούς καλλιτέχνες και αναφέρεται συχνότατα στη ποπ κουλτούρα, ενώ διδάσκεται και στα αμερικανικά σχολεία.

Ο σκηνοθέτης και σεναριογράφος Baz Luhrmann («Romeo + Juliet», «Moulin Rouge») προσπαθώντας να δώσει έναν ονειρικό τόνο και να τονίσει τους συμβολισμούς στο έργο, προσεγγίζει με διαφορετικό τρόπο την ιστορία, προσθέτοντας και αφαιρώντας στοιχειά των ηρώων. Έτσι δημιουργεί ένα σύγχρονο οπτικοακουστικό παραμύθι, που βασίζεται στους προβληματισμούς τόσο του ιδίου όσο και του Fitzgerald. Το αποτέλεσμα είναι μια εξόχως απολαυστική ταινία, η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να μην είχε την παραμικρή σχέση με το βιβλίο.the_great_gatsby

Οι ήρωες έχουν βάθος. Ο Gatsby συμβολίζει την απόλυτη αφοσίωση, τη πίστη και την ασταμάτητη αισιοδοξία ενός ανθρώπου απόλυτα συγκεντρωμένου σε ένα όνειρο. Είναι η ενσάρκωση του αληθινού έρωτα .Προσπαθεί σε όλη την διάρκεια του έργου να ξανακερδίσει ολοκληρωτικά την Ντέζι, η οποία όμως τώρα είναι παντρεμένη με ένα εκατομμυριούχο. Όταν έζησαν τον πρώτο τους έρωτα, αυτός ήταν φτωχός και αυτή πλούσια. Στην συνέχεια ο Γκάτσμπυ πήγε στον Α’ Παγκόσμιο και επιστρέφοντας κατάφερε μέσα σε τρία χρόνια να γίνει και αυτός πάμπλουτος ζώντας το αμερικανικό όνειρο.Τώρα θα προσπαθήσει να ξαναζήσει τον έρωτά του, να ξαναζήσει το παρελθόν.

Ευφυέστατη επιλογή των πρωταγωνιστών, καθώς είναι γνωστή η αδερφική φιλία εδώ και χρόνια του Di Caprio και του Maguire. Η υποκριτική τους ικανότητα είναι ήδη γνωστή και οι ερμηνείες του υπόλοιπου cast δεν θέτουν θέμα ενστάσεων. Ο Ντι Καπριο είναι απλά γοητευτικός σ’ αυτόν τον πολύπλοκο ρόλο, κομψός, και απελπισμένα ρομαντικός.

Η Κάρεϊ Μάλιγκαν στον ρόλο της Ντέζι είναι εύθραυστη και αναιδής, μια όμορφη χαζούλα γεμάτη λεφτά ακριβώς όπως περιγράφεται από τον συγγραφέα. Ο Τόμπι Μαγκουάιρ ταιριάζει τέλεια με τον Νικ Κάραγουέι, τον αφηγητή όλης αυτής της ιστορίας. Σε αντίθεση με το βιβλίο, όμως, αυτός ο χαρακτήρας καταθέτει την ιστορία του σε έναν ψυχαναλυτή, γεγονός που είναι εντελώς ακατανόητο.great-gatsby-party

Τα ντεκόρ και τα κουστούμια είναι φαντασμαγορικά, για τα οποία είναι υπεύθυνη η σύζυγος του Λούρμαν, Κάθριν Μάρτιν, η οποία αξία πήρε τα όσκαρ Καλύτερο Επίτευγμα στα Κοστούμια και Καλύτερο Επίτευγμα στο Σχεδιασμό Παραγωγής.

Το «Great Gatsby» είναι αδιαμφισβήτητα μια υπέροχη ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το κλασικό διήγημα όσοι δεν το γνωρίζουν. Ωστόσο, όσοι διαβάσουν το βιβλίο , καλό θα ήταν να μην μπλέξουν με την ταινία τα λογοτεχνικά θέματά του. O Λούρμαν εξάλλου έκανε το ίδιο, καταβρόχθισε το βιβλίο ολόκληρο, απολαμβάνοντας κάθε του λέξη και δημιούργησε το Great Gatsby.

Βαθμολογία : 7/10