Προβολή της ταινίας «Οι Ονειροπόλοι – The Dreamers» του Bernardo Bertolucci (2003)

15th Μάρτιος 2016 στις 08:00 με 17:00

Την Παρασκευή 18/3, στην αίθουσα Α32 (Τρίτος Όροφος, Αντωνιάδου) στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ώρα 19.20 θα προβληθεί η ταινία «Οι Ονειροπόλοι – The Dreamers» του Bernardo Bertolucci (2003).

>>>ΕΊΣΟΔΟΣ ΕΛΕΎΘΕΡΗ<<<

Η εκδήλωση στο Facebook: https://www.facebook.com/events/1689147668024955/

Σκηνοθέτες: Bernardo Bertolucci
Ηθοποιοί: Eva Green, Michael Pitt, Louis Garrel, Jean-Pierre Léaud, Jean-Paul Belmondo

Το Μάη του ’68 ένας νεαρός Αμερικανός βρίσκεται στο Παρίσι περνώντας ατέλειωτες ώρες στην παρισινή Ταινιοθήκη. Γνωρίζει δύο πανέμορφα αδέλφια, τον Τεό και την Ιζαμπέλ, και βιώνουν μαζί στο σπίτι των τελευταίων τη δική τους σεξουαλική επανάσταση όσο τα επεισόδια μαίνονται στους δρόμους. Σινεφιλία κι ερωτικά παιχνίδια υπό τη σκιά του Μάη.

Oι φιλμικές αναφορές σε λατρεμένες ταινίες της παρισινής νιότης του ’68 εισβάλλουν οργανικά στην ταινία του Μπερτολούτσι – θα δείτε αυτούσια κάποια αποσπάσματα. Οι χαρακτήρες του, όσα δεν βλέπουν ή δεν ακούν στα σεξουαλικώς λογοκριμένα χολιγουντιανά φιλμ του ’30, τολμούν να τα δοκιμάσουν στα δωμάτια ενός θαυμάσιου διαμερίσματος απελευθερωμένου από τη γονική παρουσία. Τα παιχνίδια έχουν ως αφετηρία το σινεμά και καταλήγουν στο σεξ (και μάλιστα με αιμομικτικούς υπαινιγμούς). Οι ρόλοι αλλάζουν διαρκώς, η επιθυμία όμως μένει πάντα η ίδια: να κρατήσουμε τις πόρτες κλειστές στον έξω κόσμο και να ξεκινήσουμε την επανάσταση από τα κορμιά, να δούμε με αισιοδοξία το μέλλον αφού καταπολεμήσουμε τους ενδοιασμούς του σώματος. Ο Μπερτολούτσι δεν στοχεύει σε ένα ακαδημαϊκό δοκίμιο για τον Μάη του ’68 ούτε στην αναζωπύρωση των χιμαιρικών ψευδαισθήσεων των ηρώων του «Τελευταίου Τανγκό στο Παρίσι» (1972). Βασίστηκε στο βιβλίο του Ζιλμπέρ Αντέρ για να μας θυμίσει την ουτοπία που ονειρεύτηκε το μεγαλύτερο φοιτητικό κίνημα του περασμένου αιώνα.
Πηγή: athinorama.gr

————————–————————–————————–——
Πριν από την έναρξη κάθε ταινίας, παρουσιάζονται τα σχετικά στοιχεία για τον σκηνοθέτη, την ταινία και το είδος που αυτή ανήκει. Μετά το τέλος κάθε ταινίας, θα ακολουθεί συζήτηση.

Κάντε Like στη σελίδα μας στο Facebook για περισσότερα νέα Aueb FilmClub (Κινηματογραφική Ομάδα ΟΠΑ)

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙ!!

15th Μάρτιος 2016
Ετικέτες Εκδήλωση