Προβολή της ταινίας «5 Centimeters per second» του Makoto Shinkai

12 Μαΐου στις 18:00 με 21:00

Δωρεάν

Την Παρασκευή 12/5, στην αίθουσα Α32 (Αντωνιάδου – τρίτος όροφος) στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ώρα 18.00 θα προβληθεί η ταινία «5 Centimeters per second» (2007).

5 Centimeters per second – 秒速5センチメートル

Η ιστορία δύο στενών φίλων και συμμαθητών, του Tataki και της Akari, που η απόστασή μεταξύ τους μεγαλώνει όσο κυλά ο χρόνος. Aν και χωρίζουν λόγω των οικογενειών τους, συνεχίζουν να επικοινωνούν στέλνοντας γράμματα ο ένας στον άλλο. Καθώς όμως τα χρόνια περνούν, το χάσμα ανάμεσά τους μεγαλώνει. Παρ’ όλα αυτά, ο Tataki θυμάται τις στιγμές που περάσανε μαζί και καθώς η ζωή ξεδιπλώνεται μπροστά του, επιβιβάζεται σε ένα ταξίδι αναζήτησης της αλήθειας για το κόσμο και τους ανθρώπους γύρω του.

Ένα δραματικό animation από τον διάδοχο του Miyazaki, Makoto Shinkai.

Σκηνοθεσία: Makoto Shinkai
Σενάριο: Makoto Shinkai

Πριν από την έναρξη κάθε ταινίας, παρουσιάζονται τα σχετικά στοιχεία για τον σκηνοθέτη, την ταινία και το είδος που αυτή ανήκει. Μετά το τέλος κάθε ταινίας, ακολουθεί συζήτηση.

Είσοδος ελεύθερη

12 Μαΐου